Fotovoltaické elektrárne

nie sú len módnym trendom ako sa na prvý pohľad môže zdať. Skutočnosťou je, že aktuálne   patria medzi najdostupnejšie čisté zdroje elektrickej energie, ktoré Vám naviac môžu  výrazne  zvýšiť energetickú nezávislosť .

-------

PROFESIONÁLNE A SPOĽAHLIVO 

zrealizujeme dodanie na kľúč ekologickej elektrárne pre Vašu domácnosť alebo firmu. Nájdite si pár minút a oboznámte sa s jednotlivými krokmi pre úspešné spustenie Vašej slnečnej elektrárne alebo nás kontaktujte pre dohodnutie osobného stretnutia.
PRÍPRAVA NA REALIZÁCIU FOTOVOLTAICKEJ ELEKTRÁRNE

Dimenzácia, projekt, legalizácia

Prvými krokmi pre zriadenie  firemnej alebo domácej fotovoltaickej elektrárne je dôležité jej správne nadimenzovanie, naprojektovanie a legalizácia. 
FOTOVOLTAIKA

Dimenzácia

Dimenzáciou fotovoltaickej elektrárne Vám určíme optimálny výkon meniča a výkon fotovoltaických panelov na základe historických a aktuálnych meraní i plánovanej spotreby elektrickej energie. V prípade požiadavky nadimenzujeme  smart technológiu súvisiacu s riadením spotreby vyrobenej elektrickej energie.

FOTOVOLTAIKA

Projekt

Na základe dimenzácie a obhliadky miesta inštalácie naprojektujeme Vám fotovoltaickú elektráreň podľa Vašich  požiadaviek. Predložíme Vám projekt a cenovú ponuku pre schválenie.

FOTOVOLTAIKA

Legalizácia

Pri zriaďovaní fotovoltaickej elektrárne je potrebné dodržiavať platnú legislatívu. Prevedieme Vás jednotlivými krokmi legalizácie , pripravíme Vám podklady pre ohlásenie na Vašom stavebnom úrade, vybavíme za Vás pripojenie do distribučnej siete. Napomôžeme pri realizácii virtuálnej batérie u Vašeho dodávateľa energií.

PRACUJEME S OVERENÝMI TECHNOLÓGIAMI A PARTNERMI
MONTÁŽ A SPUSTENIE FOTOVOLTAICKEJ ELEKTRÁRNE

Montáž a spustenie

Po spísaní zmluvy o dodaní a absolvovaní prvých krokov pre legalizáciu Vašej fotovoltaickej elektrárne nasleduje montáž a spustenie, ktorých podmienky sú predmetom vzájomnej dohody podchytenej v zmluve o dodaní. Samotná montáž domovej slnečnej elektrárne sa v závislosti na jej náročnosti vykonáva v rozmedzí  jeden až tri dni.
FOTOVOLTAIKA

Montáž fotovoltaických panelov

Fotovoltaické panely je možné inštalovať na rôzne predom určené plochy  s dostatočným dopadom slnečného žiarenia. Strešné inštalácie, ktoré tvoria väčšinu inštalácií  vykonávame takmer na všetky druhy strešných krytín a  typy striech . Zrealizujeme  zemné aj  atypické inštalácie na základe Vašich požiadaviek. 

FOTOVOLTAIKA 

Inštalácia a implementácia fotovoltaických technológií

Naprojektovanú fotovoltickú technológiu nainštalujeme a implementujeme do Vašej elektrickej inštalácie. V prípade on-grid riešení zrelaizujeme   pripojenie do elektrickej distribučnej siete Vášho dodávateľa , všetko v  zmysle platnej legislatívy. 

FOTOVOLTAIKA

Spustenie elektrárne

Spustenie nainštalovanej elektrárne prebieha vo viac krokoch a to, od skúšobného spustenia až po uvedenie do ostrej prevádzky v časovej závislosti na už prebiehajúcich a následne zadaných  legislatívnych konaniach . 

Referencie

Ukážka našich realizácii fotovoltaických elektrárni.
K FOTOVOLTAIKE

OTÁZKY A ODPOVEDE

Často kladené otázky k zriadeniu a prevádzkovaniu fotovoltaického zariadenia.

Aký výkon fotovoltaiky si mám zriadiť ?

Dimenzácia fotovoltaického zariadenia pre určenie jej optimálneho a možného výkonu  vychádza z viac faktorov.

Medzi hlavné  patria dispozícia plochy určenej pre umiestnenie fotovoltaických panelov. Vaša  historická, aktuálna a  plánovaná spotreba elektrickej energie. Technický stav Vašej elektroinštalácie a jej pripojenia do distribučnej siete ( pre on-grid riešenia ) . Dimenzáciu odporúčame konzultovať s odborníkom.

Ako dlho trvá inštalácia fotovoltaickej elektrárne ?

Štandardne je možné fotovoltaickú elektráreň s výkonom do 10kW nainštalovať a spustiť v priebehu 1 až 3 dni . Celkový čas inštalácie a spustenia je možné presnejšie definovať po obhliadke miesta montáže.

Spustenie elektrárne do ostrej prevádzky prebieha v súčinnosti s legislatívnymi krokmi spojenými so zriaďovaním fotovoltického zariadenia.

Musí byť fotovoltaická elektráreň prepojená s distribučnou sieťou EE?

Nie nemusí. Na trhu je veľa možných a kvalitných  technológií  pre ostrovné systémy ( off-grid ).  Pri takomto riešení je však potrebné si uvedomiť, že primárnym zdrojom na výrobu elektrickej energie je slnečné žiarenie a pri jeho nedostatku je potrebné zabezpečiť alternatívne zdroje  pre dodávku elektrickej energie. Prepojenie s distribučnom sieťou je pre užívateľa určite komfortnejšie ale aj lacnejšie riešenie .

Aká je návratnosť investície do fotovoltaickej elektrárne ?

Predpokladanú návratnosť investície Vám vypočítame individuálne na základe Vami doložených podkladov pri dimenzácii.

Aktuálne sa návratnosť pri podnikových prevádzkach pohybuje okolo 4 -6 rokov a pri domácnostiach 7-12 rokov.  Pri výpočte sú vzaté do úvahy aj predpokladané náklady na prevádzku elektrárne počas jej prevádzky v horizonte 25 rokov.

Oplatí sa mať virtuálnu baterku ? 

Určite áno je to skvelý ( aj keď platený ) produkt pre prenos elektrickej energie vyrobenej zo slnka do menej slnečných období.

Tento produkt poskytuje viac  dodávateľov energií a za rôznych podmienok, ktoré si treba pred podpisom zmluvy dôkladne naštudovať.

Môže kolísanie napätia v distribučnej sieti dodávateľa  ovplyvniť fotovoltaické zariadenie pripojené k nej ?


Pokiaľ je odchýlka napätia mimo stanovených hodnôt a Vám inštalovaná fotovoltaická technológia spolupracuje so sieťou tak áno. Fotovoltaické zariadenie sa po väčšine vypne. Je to ochrana zariadenia pred jej poškodením.

Je možný priamy ohrev vody z fotovoltaických panelov za pomoci jednosmernej špirály bez meniča?

Áno - ale ! 

Samotná špirála je odporová záťaž a je jej jedno či ňou prechádza AC alebo DC prúd, stratové teplo sa vyrobí pri oboch .

Pozor na výkon a napätie špirál a panelov . 

Elektrické špirály majú bežne príkon okolo 1600 W a viac a pre fungovanie potrebujú napätie 220 V.  Pri 1600 W špirále budete potrebovať pre dosiahnutie príkonu a napätia zapojiť  aspoň 5 panelov s výkonom 550W a napätím cca 49 V a to do série aby ste dosiahli požadované parametre ( 220V ) aby to bolo elektricky funkčné.

Termostat !

Bežne sa v bojleroch používajú bimetalové teplotné spínače termostaty, ktoré fungujú spoľahlivo len pri striedavom napätí . Jednosmerné napätie na termostate môže spôsobiť  nesprávnu funkčnosť, opaľovanie kontaktu , znefunkčnenie a riziko požiaru.

Slnečné žiarenie 

Fotovoltaické panely majú premenné výstupné  parametre v závislosti na slnečnom žiarení . Špirála má vstupné aj výstupné  parametre konštantné. Podľa spôsobu prevedenia jednosmerného ohrevu z fotovoltaických panelov sa okolo 30 % až 90% elektrickej energie nepremení na teplo vyrobené špirálou.

Z horeuvedených dôvodov je žiadúce medzi panely a špirálu inštalovať vhodné zariadenie , aby Vaša investícia do panelov priniesla energetický aj ekonomický efekt.


Fotovoltaika

NAPÍŠTE NÁM 

Pokiaľ si chcete dohodnúť stretnutie alebo máte iné otázky na nás kontaktujte nás najlepšie cez nasledujúci formulár
Pán/pani Názov spoločnosti E-mail
Mám záujem ...
Dohodnúť osobné stretnutie
O dimenzáciu a cenovú ponuku
O obhliadku miesta inštalácie
Iné
Správa Potvrdiť